Learnox besöker Almedalen 2019

Vi besöker Almedalsveckan 2019 för att diskutera och samtala om hur vi får hemmasittare tillbaka till skolan. För sjätte året i rad finns vi på plats för att dela med oss av våra erfarenheter och möta andra som arbetar inom skola och kommun med hemmasittare eller elever med hög frånvaro.

Från den 30 juni till den 4 juli håller vi dagliga seminarium om hemmasittare under Almedalsveckan i Visby. Vi kommer att prata om olika metoder och arbetssätt ni kan använda er av i er verksamhet för att vända frånvaro till närvaro. Besökaren får höra om hur vi på Learnox sedan 2011 på uppdrag av kommun/skola arbetar med hemmasittare, från första kontakt tills det att eleven återvänt till skolan.

Seminariet riktar sig till alla som arbetar med skola eller hemmasittare, eller de som av andra skäl är intresserade och vill lära sig mer om problematiken och vilka lösningar som finns.